Már csak az a kérdés vár megválaszolásra, hogy miért (és hogyan) rendeződnek a kvarkok kettős vagy hármas csoportokba? A válasz: egy eddig ismeretlen térkvantum (részecske) tartja össze őket. Ezeket a részecskéket a tudósok gluonoknak nevezték el (az angol „glue” szóból), mert ezek ragasztják össze a kvarkokat. A gluonok egy mező sűrűsödései, és ugyanőgy működnek, ahogy az eddig tárgyalt többi erőhatás közvetítő részecskéi. Van azonban egy alapvető különbség. Ez az erő annál erősebb, minél távolabb helyezkedik el a két kvark egymástól. A gluonok kicserélődését érdemes úgy elképzelni, mintha egy nagyon erős gumiszalag kötné össze a kvarkokat. Amikor a kvarkok közel vannak egymáshoz, a gumiszalag ellazul. Ha a kvarkok megpróbálnak eltávolodni, a gumiszalag megfeszül, és visszarántja őket.
Az atom ragasztószalagjai
2008.04.01. 12:57
Címkék: fizika
1 komment
A bejegyzés trackback címe:
https://squall.blog.hu/api/trackback/id/tr8406475
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
betoro 2009.07.31. 20:04:15
""" Ha a kvarkok próbálnak eltávolodni"""a vákuum ezt nem engedi,vissza húzza.A hatalmas kőr sebesség minden pillanatban minden hol ott van a kvark a teret kisöpri,a hátra maradt tér vákuumtér.